Zasady prowadzenia KPiR
Księga Przychodów i Rozchodów jest najczęściej wybieraną formą prowadzenia ewidencji księgowej wśród małych przedsiębiorców. Pozwala ona na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym w zakresie podatkowym. Wpisane do niej zostają przychody, zakupy towarów (w tym materiałów podstawowych i towarów handlowych), wydatki, które zostały poniesione w związku z prowadzeniem działalności i koszty prac badawczo-rozwojowych. Istnieje jednak kilka zasad prowadzenia KPiR, o których należy pamiętać, by prowadzić ją poprawnie. Na co należy zwrócić uwagę?
Termin założenia i forma prowadzenia
Data założeni Księgi Przychodów i Rozchodów powinna być tożsama z dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli przedsiębiorca chce zmienić formę opodatkowania firmy. W takim przypadku prowadzenie KPiR powinno się rozpocząć wraz z początkiem nowego roku podatkowego, czyli pierwszego stycznia (urząd skarbowy powinien otrzymać taką informację najpóźniej do 20 stycznia). Księgę można prowadzić w wersji tradycyjnej, jednak forma cyfrowa jest bardziej estetyczna, a przede wszystkim – łatwiejsza w uzupełnianiu.
Z czego składa się dokument?
Księga Przychodów i Rozchodów ma ściśle określoną formę niezależnie od tego, czy jest prowadzona elektronicznie, czy tradycyjnie (w tym przypadku warto pobrać wzór z Internetu i na bieżąco uzupełniać go ręcznie). Przedsiębiorca jest zobowiązany do wypełniania szesnastu kolumn. Wśród nich znajduje się wiele danych porządkowych, między innymi liczba porządkowa wpisów, data opisywanego wydatku lub przychodu, dane dowodu zakupu (numer faktury, dane kontrahenta, rodzaj i wartość sprzedaży). Oprócz tego musi określać przychody, które zostały uzyskane poza sprzedażą i usługami, opisywać koszty związane z zakupem materiałów handlowych, czy informacje dotyczące wynagrodzeń pracowników. Należy w nim także ująć wydatki związane z działalnością badawczo-rozwojową, zsumować koszty i wydatki, a w razie potrzeby dopisać niezbędne informacje w polu przeznaczonym na uwagi.
Obsługa księgowa firmy nie jest łatwa. Właśnie dlatego warto skorzystać ze wsparcia dobrego biura rachunkowego. Zachęcamy do skorzystania z naszych usług w centrum Warszawy. Księgowość, którą prowadzimy, dostosowana jest do potrzeb Klientów. Oprócz prowadzenia KPiR zajmujemy się również sporządzaniem ksiąg rachunkowych, obsługą płac pracowniczych czy kontaktem z Urzędem Skarbowym i ZUS.